MCP23S18-E/SP
DigiKey Part Number
MCP23S18-E/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP23S18-E/SP
Description
IC XPNDR 10MHZ SPI 28SDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
I/O Expander 16 SPI 10 MHz 28-SPDIP
EDA/CAD Models
MCP23S18-E/SP Models
Category
Current - Output Source/Sink
25mA
Clock Frequency
10 MHz
Voltage - Supply
1.8V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
DigiKey Programmable
Not Verified
Mounting Type
Through Hole
Number of I/O
16
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)