MCP1711T-18I/5X
DigiKey Part Number
MCP1711T-18I/5XTR-ND - Tape & Reel (TR)
MCP1711T-18I/5XCT-ND - Cut Tape (CT)
MCP1711T-18I/5XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MCP1711T-18I/5X
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 4-UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 4-UQFN (1x1)
Current - Quiescent (Iq)
1.27 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
1.8 µA
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
4-UDFN Exposed Pad
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
4-UQFN (1x1)
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 150mA