DSPIC33FJ128GP802-E/SO
DigiKey Part Number
DSPIC33FJ128GP802-E/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSPIC33FJ128GP802-E/SO
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 28SOIC
Detailed Description
dsPIC dsPIC™ 33F Microcontroller IC 16-Bit 40 MIPs 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC
EDA/CAD Models
DSPIC33FJ128GP802-E/SO Models
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Packaging
Tube
Data Converters
A/D 10x10b/12b; D/A 2x16b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Core Processor
dsPIC
Grade
Automotive
Core Size
16-Bit
Qualification
AEC-Q100
Speed
40 MIPs
Mounting Type
Surface Mount
Connectivity
CANbus, I2C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-SOIC
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, DCI, DMA, I2S, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)