ATMEGA8-16PU
DigiKey Part Number
ATMEGA8-16PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA8-16PU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28DIP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-PDIP
EDA/CAD Models
ATMEGA8-16PU Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 6x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package
28-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)