ATMEGA8-16AUR
DigiKey Part Number
ATMEGA8-16AURTR-ND - Tape & Reel (TR)
ATMEGA8-16AURCT-ND - Cut Tape (CT)
ATMEGA8-16AURDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA8-16AUR
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 8KB (4K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
EDA/CAD Models
ATMEGA8-16AUR Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz