ATMEGA16U2-MU
DigiKey Part Number
ATMEGA16U2-MU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA16U2-MU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-VQFN (5x5)
EDA/CAD Models
ATMEGA16U2-MU Models
EEPROM Size
512 x 8
Packaging
Tray
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz