ATMEGA16M1-AU
DigiKey Part Number
ATMEGA16M1-AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA16M1-AU
Description
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 32TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 16KB (8K x 16) FLASH 32-TQFP (7x7)
EDA/CAD Models
ATMEGA16M1-AU Models
EEPROM Size
512 x 8
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 11x10b; D/A 1x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
16MHz