ATMEGA1280-16AU
DigiKey Part Number
ATMEGA1280-16AU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMEGA1280-16AU
Description
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 100TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AVR AVR® ATmega Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 128KB (64K x 16) FLASH 100-TQFP (14x14)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATMEGA1280-16AU Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
8K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Core Processor
AVR
Oscillator Type
Internal
Core Size
8-Bit
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz