APT15GP60BDQ1G
DigiKey Part Number
APT15GP60BDQ1G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
APT15GP60BDQ1G
Description
IGBT PT 600V 56A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT PT 600 V 56 A 250 W Through Hole TO-247 [B]
Category
Switching Energy
130µJ (on), 120µJ (off)
Manufacturer
Microchip Technology
Input Type
Standard
Series
Gate Charge
55 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
8ns/29ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 15A, 5Ohm, 15V
IGBT Type
PT
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Collector (Ic) (Max)
56 A
Package / Case
TO-247-3
Current - Collector Pulsed (Icm)
65 A
Supplier Device Package
TO-247 [B]
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.7V @ 15V, 15A
Base Product Number
Power - Max
250 W