1N5936AP/TR12 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1N5936AP/TR12-ND - Tape & Reel (TR) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1N5936AP/TR12 |
Description | DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 30 V 1.5 W ±10% Through Hole DO-204AL (DO-41) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 1 µA @ 22.8 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA |
Packaging Tape & Reel (TR) | Operating Temperature -65°C ~ 150°C |
Part Status Obsolete | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Package / Case |
Tolerance ±10% | Supplier Device Package DO-204AL (DO-41) |
Power - Max 1.5 W | Base Product Number |
Impedance (Max) (Zzt) 28 Ohms |