MLX91220KDC-ABR-025-RE
DigiKey Part Number
413-MLX91220KDC-ABR-025-RETR-ND - Tape & Reel (TR)
413-MLX91220KDC-ABR-025-RECT-ND - Cut Tape (CT)
413-MLX91220KDC-ABR-025-REDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MLX91220KDC-ABR-025-RE
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 25A 8-SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 25A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Category
Linearity
±0.6%
Mfr
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Response Time
2µs
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
21mA
For Measuring
AC/DC
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Sensor Type
Polarization
Bidirectional
Current - Sensing
Mounting Type
Number of Channels
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Output
Ratiometric, Voltage
Supplier Device Package
8-SOIC
Sensitivity
80mV/A
Base Product Number
Frequency
DC ~ 300kHz