UF12A12-BWHR
UF12A12-BWHR
UF12A12-BWHR
DigiKey Part Number
1570-1014-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF12A12-BWHR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 115VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Square - 120mm L x 120mm H Ball 106.0 CFM (2.97m³/min) 2 Wire Leads
Category
Noise
46.0dB(A)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Power (Watts)
12.00W
Series
RPM
3100 RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
1.2 lbs (544.3 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.160A
Air Flow
106.0 CFM (2.97m³/min)
Material - Frame
Aluminum
Static Pressure
0.350 in H2O (87.2 Pa)
Material - Blade
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C