MS1238H24B1+6-FHR
DigiKey Part Number
1570-1915-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1238H24B1+6-FHR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 203.3 CFM (5.69m³/min) 4 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
56.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
Weight
0.667 lb (302.55 g)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.910A
Width
38.00mm
Material - Frame
Plastic
Air Flow
203.3 CFM (5.69m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
0.590 in H2O (147.0 Pa)