MS1238E48B1+6-FHR
DigiKey Part Number
1570-1967-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MS1238E48B1+6-FHR
Description
FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 271.1 CFM (7.59m³/min) 4 Wire Leads
Features
Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Series
Noise
68.0dB(A)
Termination
4 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.850A
Width
38.00mm
Air Flow
271.1 CFM (7.59m³/min)
Material - Blade
Plastic
Static Pressure
1.190 in H2O (296.4 Pa)