LPH92B99-BTHR
DigiKey Part Number
1570-1402-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LPH92B99-BTHR
Description
FAN AXIAL 92X25.5MM 100-240VAC
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 100 ~ 240VAC Square - 92mm L x 92mm H Ball 56.0 CFM (1.57m³/min) 2 Terminals
Category
Features
Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
44.0dB(A)
Series
Power (Watts)
6.30W
Packaging
Bulk
RPM
3500 RPM
Part Status
Active
Termination
2 Terminals
Voltage - Rated
100 ~ 240VAC
Operating Temperature
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 92mm L x 92mm H
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
25.50mm
Weight
0.234 lb (106.14 g)
Air Flow
56.0 CFM (1.57m³/min)
Current Rating (Amps)
0.060A
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)