G6015X12B-RHR-EM
G6015X12B-RHR-EM
G6015X12B-RHR-EM
DigiKey Part Number
1570-1245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G6015X12B-RHR-EM
Description
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 22.0 CFM (0.616m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Noise
39.0dB(A)
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Weight
0.111 lb (50.35 g)
Width
15.00mm
Current Rating (Amps)
0.250A
Air Flow
22.0 CFM (0.616m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.300 in H2O (74.7 Pa)