G4020H24B-RSR
G4020H24B-RSR
G4020H24B-RSR
DigiKey Part Number
1570-1084-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G4020H24B-RSR
Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 40mm L x 40mm H Ball 11.0 CFM (0.308m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
29.0dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.062 lb (28.12 g)
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
11.0 CFM (0.308m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.200 in H2O (49.8 Pa)