G1238E24B1-FSR-TTL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 430
Datasheet
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 158.0 CFM (4.42m³/min) 3 Wire Leads
G1238E24B1-FSR-TTL
G1238E24B1-FSR-TTL
G1238E24B1-FSR-TTL
DigiKey Part Number
1570-1885-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G1238E24B1-FSR-TTL
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Features
Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
49.0dB(A)
Termination
3 Wire Leads
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.600A
Air Flow
158.0 CFM (4.42m³/min)
Static Pressure
0.490 in H2O (122.1 Pa)