F8025X24B-FHR-EM
DigiKey Part Number
1570-1240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025X24B-FHR-EM
Description
FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 53.0 CFM (1.48m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Mfr
Noise
39.0dB(A)
Active
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.182 lb (82.55 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.260A
Air Flow
53.0 CFM (1.48m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.260 in H2O (64.8 Pa)