F8025L12B-FSR-EM
F8025L12B-FSR-EM
F8025L12B-FSR-EM
DigiKey Part Number
1570-1238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F8025L12B-FSR-EM
Description
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 29.0 CFM (0.812m³/min) 2 Wire Leads
Category
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Mfr
Noise
22.0dB(A)
Active
Ingress Protection
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.174 lb (78.93 g)
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.090A
Air Flow
29.0 CFM (0.812m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.070 in H2O (17.4 Pa)