F6025X24B-FSR
F6025X24B-FSR
F6025X24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F6025X24B-FSR
Description
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 27.0 CFM (0.756m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Auto Restart, Locked Rotor Protection
Series
Noise
41.0dB(A)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
25.00mm
Current Rating (Amps)
0.170A
Air Flow
27.0 CFM (0.756m³/min)
Static Pressure
0.280 in H2O (69.7 Pa)