XTR-240-24LA
DigiKey Part Number
1866-XTR-240-24LA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTR-240-24LA
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4.87 kV
Efficiency
93%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
AC Voltage - Input
320 ~ 600 VAC (3 Phase)
Size / Dimension
4.92" L x 1.89" W (125.0mm x 48.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
450V
DC Voltage - Input (Max)
800V
Voltage - Output 1
24V