XDR-75E-24
DigiKey Part Number
1866-XDR-75E-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XDR-75E-24
Description
O/P +24V 3.2A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.2A
Category
Current - Output (Max)
3.2A
Power (Watts)
77W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
91%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Universal Input
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.56" L x 1.18" W (116.0mm x 30.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
120V
Approval Agency
CB, CCC, CE, cULus, EAC, KC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
370V
Voltage - Output 1
24V