UHP-1500-380E
DigiKey Part Number
1866-UHP-1500-380E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UHP-1500-380E
Description
AC/DC CONVERTER 380V 1.501KW
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 380V 90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC Input
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
6 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 250 ~ 370 VDC
Size / Dimension
11.42" L x 5.51" W x 1.61" H (290.0mm x 140.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output 1
380V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
Current - Output 1
3.95 A