TDR-480-24
DigiKey Part Number
1866-4910-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TDR-480-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Category
Power (Watts)
480W
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Efficiency
92.5%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Size / Dimension
5.06" L x 3.37" W x 4.93" H (128.5mm x 85.5mm x 125.2mm)
AC Voltage - Input
340 ~ 550 VAC (3 Phase)
Approval Agency
CB, CE, cULus
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output (Max)
20A