SKA20B-05 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
XP Power
In Stock: 32
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 18V - 36V Input
SKA20B-05
DigiKey Part Number
1866-4570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SKA20B-05
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.44" H (50.8mm x 25.4mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
4A