RSP-500-24
DigiKey Part Number
1866-4275-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-500-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 504W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RSP-500-24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
89%
Packaging
Box
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.06" L x 5.00" W x 1.59" H (230.0mm x 127.0mm x 40.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
21 A