RSD-60G-24
DigiKey Part Number
1866-4203-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-60G-24
Description
DC/DC CONVERTER 24V 60W
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 24V 2.5A 36V Input
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Power (Watts)
60W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
5.04" L x 2.36" W x 0.98" H (128.0mm x 60.0mm x 25.0mm)
Voltage - Output 1
24V