DRS-480-24 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
DRS-480-24
DigiKey Part Number
1866-DRS-480-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRS-480-24
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
20A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
480W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
92.5%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, PMBus™
AC Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Size / Dimension
5.93" L x 4.33" W x 4.94" H (150.7mm x 110.0mm x 125.5mm)
DC Voltage - Input (Min)
127V
Approval Agency
CB, CE, cURus, EAC, UKCA
DC Voltage - Input (Max)
431V
Standard Number
Voltage - Output 1
24V