DDRH-240-24
DigiKey Part Number
1866-DDRH-240-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDRH-240-24
Description
250-1500VDC O/P +24V10A
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 10A
Category
Current - Output (Max)
10A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
240W
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Input Type
DC
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output
DC Voltage - Input (Min)
250V
Size / Dimension
5.09" L x 3.37" W x 4.93" H (129.2mm x 85.5mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Max)
1500V
Approval Agency
CB, CE, EAC, UKCA
Voltage - Output 1
24V