DCW12A-15
DigiKey Part Number
1866-1268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCW12A-15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 400mA, 400mA 9V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
400mA, 400mA
Mfr
Power (Watts)
12 W
Series
Voltage - Isolation
1.5 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Number of Outputs
2
Efficiency
83%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.48" H (31.8mm x 20.3mm x 12.2mm)