BCAP3000 P300 K05
DigiKey Part Number
589-BCAP3000P300K05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BCAP3000 P300 K05
Description
3.0V 3000F ULTRACAPACITOR CELL
Customer Reference
Detailed Description
3000 F (EDLC) Supercapacitor 3 V Axial, Can - Screw Terminals 0.23mOhm 1500 Hrs @ 65°C
Category
Lifetime @ Temp.
1500 Hrs @ 65°C
Manufacturer
Maxwell Technologies
Termination
Weld Stud
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Package / Case
Axial, Can - Screw Terminals
Capacitance
3000 F
Size / Dimension
2.390" Dia x 5.433" L (60.70mm x 138.00mm)
Voltage - Rated
3 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C
ESR (Equivalent Series Resistance)
0.23mOhm