PK-20N38PQ
PK-20N38PQ
PK-20N38PQ
DigiKey Part Number
458-PK-20N38PQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PK-20N38PQ
Description
BUZZER PIEZO 12V 23MM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Piezo 12 V 12mA 3.8kHz 85dB @ 12V, 30cm Through Hole PC Pins
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Mallory Sonalert Products Inc.
Operating Mode
Single Tone
Series
Sound Pressure Level (SPL)
85dB @ 12V, 30cm
Packaging
Bulk
Current - Supply
12mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
12 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 28V
Size / Dimension
0.906" Dia (23.00mm)
Frequency
3.8kHz
Height - Seated (Max)
0.717" (18.20mm)