LXML-PWC1-0120
DigiKey Part Number
1416-1040-2-ND - Tape & Reel (TR)
1416-1040-1-ND - Cut Tape (CT)
1416-1040-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXML-PWC1-0120
Description
LED LUXEON CL WHITE 10000K 3SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting LUXEON Rebel General Purpose White White, Cool 4500K ~ 10000K 3V 350mA 120° 1812 (4532 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
118 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
70 (Typ)
Series
Current - Max
1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
1812 (4532 Metric)
CCT (K)
4500K ~ 10000K
Size / Dimension
0.177" L x 0.120" W (4.49mm x 3.05mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
124lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
10°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
3V