L1MC-RGU4080500MP0
DigiKey Part Number
1416-L1MC-RGU4080500MP0TR-ND - Tape & Reel (TR)
1416-L1MC-RGU4080500MP0CT-ND - Cut Tape (CT)
1416-L1MC-RGU4080500MP0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L1MC-RGU4080500MP0
Description
LED LUXEON 5052 RGBW 4000K
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Category
Current - Max
250mA Red, 240mA Green, 240mA Blue, 240mA White
Mfr
Luminous Flux @ Current/Temperature
18lm Red, 38lm Green, 8lm Blue, 59lm White
Series
Temperature - Test
25°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
134° Red, 130° Green, 120° Blue, 120° White
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2020 (5250 Metric)
Wavelength
622nm Red, 528nm Green, 463nm Blue, 4000K White
Supplier Device Package
5052
Current - Test
120mA Red, 120mA Green, 120mA Blue, 120mA White
Size / Dimension
0.204" L x 0.197" W (5.18mm x 5.00mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.1V Red, 3.15V Green, 3V Blue, 3V White
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)