V68MLA1206NH
DigiKey Part Number
F2222TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2222CT-ND - Cut Tape (CT)
F2222DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V68MLA1206NH
Description
VARISTOR 83V 180A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
83 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
180 A
Series
Energy
1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
150 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
68 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
76 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
83 V