V5.5MLA0603LNR
DigiKey Part Number
F5713TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5713CT-ND - Cut Tape (CT)
F5713DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V5.5MLA0603LNR
Description
VARISTOR 8.2V 30A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
9.3 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
830 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
4 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
5.5 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
7.1 V
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
8.2 V