V420LA40BP
DigiKey Part Number
F3040-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V420LA40BP
Description
VARISTOR 665V 6.5KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
665 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
720 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
6.5 kA
Series
Energy
160J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Varistor Voltage (Min)
610 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
665 V