V33MLA1206NH
DigiKey Part Number
F2204TR-ND - Tape & Reel (TR)
F2204CT-ND - Cut Tape (CT)
F2204DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V33MLA1206NH
Description
VARISTOR 43.5V 180A 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
43.5 V 180 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
V33MLA1206NH Models
Category
Varistor Voltage (Max)
49 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
180 A
Series
Energy
0.8J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
500 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
26 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
33 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
38 V
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
43.5 V