V3.5MLA0805NA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
5.35 V 120 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric)
Building Automation – Protect/Sense/Control
V3.5MLA0805NA
DigiKey Part Number
V3.5MLA0805NA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V3.5MLA0805NA
Description
VARISTOR 5.35V 120A 0805
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
7 V
Manufacturer
Current - Surge
120 A
Series
Energy
0.3J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1760 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
2.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
3.5 V
Varistor Voltage (Min)
3.7 V
Varistor Voltage (Typ)
5.35 V