V20H130P
DigiKey Part Number
F7784-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V20H130P
Description
VARISTOR 205V 10KA DISC 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
205 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225.5 V
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
145J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1900 pF @ 1 MHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
184.5 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
205 V