V12MLA0805LNH | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | V12MLA0805LNH |
Description | VARISTOR 16.25V 40A 0805 |
Manufacturer Standard Lead Time | 19 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16.25 V 40 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0805 (2012 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Varistor Voltage (Max) 18.5 V |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Current - Surge 40 A |
Series | Energy 0.1J |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Number of Circuits 1 |
Part Status Active | Capacitance @ Frequency 410 pF @ 1 MHz |
Maximum AC Volts 9 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Maximum DC Volts 12 V | Mounting Type Surface Mount, MLCV |
Varistor Voltage (Min) 14 V | Package / Case 0805 (2012 Metric) |
Varistor Voltage (Typ) 16.25 V |