TPSMD60A
DigiKey Part Number
18-TPSMD60ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-TPSMD60ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-TPSMD60ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMD60A
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB
Detailed Description
96.8V Clamp 31A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
31A
Mfr
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
60V
Voltage - Breakdown (Min)
66.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
96.8V