TPSMB75A-VR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 5 379
Datasheet
121V Clamp 5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
TPSMB-L Automotive TVS Diode Series
TPSMB75A-VR
DigiKey Part Number
TPSMB75A-VR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSMB75A-VR
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AA
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
75V
Voltage - Breakdown (Min)
83.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
121V