SMD300F/15-2
DigiKey Part Number
SMD300F/15-2TR-ND - Tape & Reel (TR)
SMD300F/15-2CT-ND - Cut Tape (CT)
SMD300F/15-2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMD300F/15-2
Description
PTC RESET FUSE 15V 3A 2SMD
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 15V 3 A Ih Surface Mount 2-SMD
Category
Time to Trip
35 s
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Resistance - Initial (Ri) (Min)
15 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
50 mOhms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Polymeric
Package / Case
2-SMD
Voltage - Max
15V
Size / Dimension
0.290" L x 0.202" W (7.36mm x 5.12mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
3 A
Thickness (Max)
0.118" (3.00mm)
Current - Trip (It)
6 A
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Current - Max
40 A