SMCJ18CA is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Diodes Incorporated
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Microchip Technology
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
Similar
Diotec Semiconductor
29.2V Clamp 51.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMCJ)
SMCJ18CA
DigiKey Part Number
SMCJ18CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMCJ18CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMCJ18CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ18CA
Description
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AB
Detailed Description
EDA/CAD Models
SMCJ18CA Models
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
29.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
51.4A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
18V
Voltage - Breakdown (Min)
20V