SMBJ180A-E
DigiKey Part Number
18-SMBJ180A-ETR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMBJ180A-ECT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMBJ180A-EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ180A-E
Description
TVS SURF MT DO214AA SMBJ180A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
292V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
292V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
Telecom
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
180V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
201V