SMBJ15CA
DigiKey Part Number
SMBJ15CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
SMBJ15CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
SMBJ15CALFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ15CA
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.4V Clamp 24.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
24.4V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
24.6A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
16.7V