SMA6J33CA
DigiKey Part Number
18-SMA6J33CATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SMA6J33CACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SMA6J33CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
53.3V Clamp 11.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.8A
Series
Power - Peak Pulse
600W
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V