SLD6S28A
DigiKey Part Number
18-SLD6S28ATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-SLD6S28ACT-ND - Cut Tape (CT)
18-SLD6S28ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLD6S28A
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMTO-263
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 101A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
101A
Mfr
Power - Peak Pulse
1800W (1.8kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Package / Case
Nonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V